نشست خبری همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام برگزار شد
1397-04-19
نشست خبری همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام برگزار شد

به گزارش «روابط عمومی» دانشگاه شاهد، نخستین نشست خبری همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی ازدیدگاه اسلام (پیشگیری و مقابله ) با حضور جمعی از اصحاب رسانه سه شنبه ۱۹تیرماه ۱۳۹۷در پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی دانشگاه شاهد برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر ثقفی رییس دانشگاه شاهد با بیان این مطلب گفت: وجه تمایز این همایش با همایش های سنوات قبل، پرداختن به آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام است. در طی سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی همچنانکه حوزه های نظریه پردازی در حوزه و دانشگاه در تبیین و ارائه عملیاتی جامعه الگو مبتنی بر آموزه های اسلام بسیار کم کار بوده اند، در مواجهه با انحرافات و آسیب های اجتماعی هم ورود قابل مشاهده ای نداشته ­اند.


وی با بیان اینکه با مرور وضعیت اجتماعی در کشورهای مدعی تمدن غرب مشاهده کردیم که علاوه برگسترش آسیب های اجتماعی، برخی انحرافات در این جوامع شکل هنجاری به خود گرفته است، افزود: وجود برخی از انحرافات در این جوامع، از جمله دلایل ناکارآمدی و نشانه هایی از سقوط تمدن غرب به شمار می رود. جهان امروز شاهد تلاش غرب برای هنجارسازی بخشی از انحرافات در سایر کشورهاست. از سوی دیگر غرب برای مقابله با آنچه آنها نیز آسیب اجتماعی تلقی می کند، نسخه ها و روشهایی که در خود آن جوامع نتوانسته اند توفیقی کسب کنند را تحت عنوان نظریه و روشهای علمی به خورد سایر کشورهایی می دهند که با تسامح بسیار و نگاه خوش بینانه، به دلیل تفاوت های فرهنگی و تاریخی عدم پاسخ دهی آنها قابل پیش بینی بود. 

وی تصریح کرد: باید پذیرفت ، همه ما در تداوم انقلاب اسلامی که نقطه عطفی در نهضت انتظار و با آرمان تحقق تمدن نوین اسلامی ظهور پیدا کرد، عرصه نظر و عمل را در مواجهه با آسیب های اجتماعی که به طور یقین از موانع تمدن سازی هستند خالی گذاشتیم. روشن است که عقلانیت، تکیه بر نظریات و تکرار روشهایی که قبلا اثر بخش نبوده  و ناکار آمدی آنها در عمل به اثبات رسیده است را مردود می شمارد.

رییس همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام ادامه داد: این سوال پیش می آید که پس راه حل کجاست؟ خداوند متعال نقش انبیاء الهی و اولیاء و اوصیاء را نشان دادن طریق هدایت و جلوگیری ازانحراف بشر قرار داد.ما باور قطعی داریم که اسلام راه حل همه مشکلات بشر را برای همه زمانها در خود دارد. کافیست باورمند و عالمانه و محققانه در مسیر کشف راه حل ها قرار گیریم.

دکتر ثقفی خاطرنشان کرد: با چنین رویکردی، دانشگاه شاهد بر اساس مطالبه رهبر فرزانه انقلاب مبتنی بر استخراج راه حل ها برگرفته از اسلام، سلسله اقداماتی را با پیگیری و حمایت وزارت کشور آغاز نمود. همایش مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام با کارکرد پیشگیری و مقابله با این آسیب ها،به عنوان یکی از اقدامات آغازین شکل گرفت. این همایش با حمایت و پشتیبانی وزارت کشور و مشارکت صمیمانه برخی مراکز آموزشی و تحقیقاتی حوزوی و دانشگاهی آماده برگزاری است.این دانشگاه از همین فرصت استفاده کرده و از همه دانشمندان و محققین علوم اسلامی دعوت به همکاری برای انجام پژوهش در این زمینه می نماید.وی در ادامه افزود: امیدوار هستیم همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده اند نیروهای انقلابی در این عرصه با حضور جهادی خود اعم از فکری،تبیینی و عملی و مالی مسیر را برای حضور آحاد مردم در این جهاد مقدس باز کنند که طبق وعده الهی، حضور مردم عنایت پروردگار را به دنبال خواهد داشت. 

حجت الاسلام و المسلمین احمد حسین شریفی دبیر علمی نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام نیز در ادامه این نشست افزود: آسیب های اجتماعی اختصاصی به کشور ما یا به اصل و مثل خاصی زمان خاص، منطقه خاصی و شهر و کشور خاصی ندارد، حتی گاهی در طول تاریخ نگرانی اندیشمندان و محققان و  علما و شعرا را به حدی رسانده است که این نگرانی در اشعار سنایی نیز دیده می شود در خصوص آسیب هایی که در هزاران سال قبل وجود داشته است، ایشان می گوید ای دریغا مهدی، که امروز از هر گوشه ای یک جهان در جان عالم سوزسر برکرده اند. این شاعر یکی، یکی آسیب ها را میشمارد مانند بی توجهی مردم به دین اسلام و قرآن و توجه ویژه به موسیقی های مبتذل، روابط نادرست اخلاقی که در جامعه وجود دارد. سنایی تاکید می کند که راه حل این آسیب های اجتماعی فقط با حضور امام زمان (عج ) میسر خواهد شد. به تعبیر دیگر ما هیچ جامعه معصومی نداریم و نخواهیم داشت. باید، بگویم جامعه معصوم نیست و آسیب وجود دارد و ما نیز اولین جامعه ای نیستیم که دغدغه آسیب های اجتماعی را دارد. ده ها نظریه و مدل اجتماعی مواجهه با آسیب های اجتماعی در سده های اخیر، عملی شده است البته آسیب های اجتماعی قدرت بیشتری دارد و رو به فزونی است. در مقایسه با کشورهای غربی، آمار های آسیب اجتماعی در کشورمان در وضعیت خوبی قرار دارد. اگر در زمینه آسیب های اجتماعی مقیاس جهانی را مد نظر قرار دهیم وضعیت ما وضعیت خوبی است مثلا وضعیت بیکاری در جامعه ما حتی از کشور آمریکا بیشتر نیست؛ آمریکا رتبه اول اقتصاد جهان را دارد آماری که خودشان رییس جمهور و مجلس سنای آمریکا اعلام کرده اند، ۴۹میلیون آمریکایی در فقر مطلق به سر می برند. فقر در ایران وجود دارد اما مانند دولت آمریکا که مدعی بهترین اقتصاد جهان است، نیست.براساس مقیاس های جهانی در خصوص طلاق، کشورمان وضعیت بهتری  دارد. حتی در مقایسه با خیلی از کشورهای اسلامی منطقه هم جمهوری اسلامی ایران در زمینه طلاق در وضعیت بهتری قرار دارد. امروزه تقریبا یک چهارم ازدواج ها به طلاق کشیده می شود ولی در کشورهای غرب مانند فرانسه، آلمان، انگلیس و آمریکا آمار طلاق بیش از یک دوم است.

 

 وی تاکید کرد: اگر در بحث آسیب های اجتماعی به مقیاس های جهانی بخواهیم دل خوش کنیم خیلی جای نگرانی نیست، آمار تکان دهنده ای از ایالات متحده آمریکا نشان میدهد که در مسئله تجاوز به عنف در آمریکا، سالانه دو میلیون زن آمریکایی مورد تجاوز و آزار جنسی قرار می گیرند، در ایران این آمار به این وسعت وجود ندارد. اما اگر مقیاس ما در بحث آسیب های اجتماعی اسلام باشد، آمار ها متفاوت است؛ به فرموده رهبر فرزانه انقلاب جمهوری اسلامی ایران، جامعه ای است که با آرمان های اسلام و قران شکل گرفته است اگر با مقیاس اسلامی بودن بسنجیم وضعیت ما در بحث آسیب های اجتماعی نگران کننده است. با مقیاس اسلامی ما در حوزه طلاق، بیکاری، اعتیاد، حاشیه نشینی و در حوزه مفاسد اجتماعی، فضای مجازی، بیشترین آمار آسیب اجتماعی را داریم و بسیار وضعیت نگران کننده ای داریم و باید بگویم اگر وضع به همین شکل ادامه پیدا کند آمار آسیب های اجتماعی هم تراز آمارهای کشورهای غربی بشود.

وی ادامه داد: فقط در حوزه طلاق قبل از انقلاب و بعد از انقلاب اسلامی تا سال ۱۳۸۰ نزدیک به پنج هزار میزگرد، نشست و همایش برگزار شده است و در سال ۱۳۸۰ از هر یازده ازدواج یکی به طلاق کشیده می شد اما امروزکه سال۱۳۹۷ است طبق آمار اعلام شده در سال ۱۳۹۶، از هر سه و نیم ازدواج، یکی به طلاق کشیده می شود؛ یعنی این همه فعالیت های انجام شده در بحث رفع و پیشگیری آسیب های اجتماعی از سالهای قبل تاکنون ثمری نداشته است و قدرت آسیب های اجتماعی بیشتر بوده است. یکی از علت های ناموفق بودن این همایش ها، این بوده است که نسخه های پیچیده شده، نسخه های غربی است لذا به همین خاطر است که در پی مطالبات مقام معظم رهبری اولین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از منظر اسلام (پیشگیری و مقابله) با حضور اندیشمندان داخلی برگزار می گردد.

حجت الاسلام شریفی افزود: تاکنون بیش از ۲۳۳ مقاله به دبیر خانه همایش رسیده است که از بین این مقالات ۶۰ مقاله جهت ارایه در همایش انتخاب شده است. همچنین از ۴۵ محقق و اندیشمند داخلی نیز دعوت کرده ایم، مقالات خود را در شش محور همایش از جمله بیکاری، اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، فضای مجازی و مفاسد اخلاقی به صورت علمی ارایه دهند.


دکتر فراهانی دبیر اجرایی این همایش نیز در ادامه نشست تصریح کرد: نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام (پیشگیری و مقابله)  با حضور محققان و اندیشمندان ۲۶تیرماه ۱۳۹۷ از ساعت ۸ الی18 در مرکز همایش های بین المللی سازمان صدا و سیما برگزار می گردد. شایان ذکر است این همایش با حمایت مراکز علمی و پژوهشی و دستگاه های اجرایی از جمله وزارت کشور، صداوسیما، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، مرکز پژوهش های علوم انسانی و اسلامی صدرا، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دانشگاه معارف، بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، دانشگاه باقر العلوم، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می شود.

 

پایان خبر/////